Aranylabda

VB 2002

E csoport

Csehország 3-0 USA

Könnyed győzelmet aratott a világbajnokság titkos esélyesének tartott cseh válogatott, amely Rosicky duplájának is köszönhetően 3-0-ra verte az Egyesült Államok együttesét az E csoport nyitómérkőzésén.

Eredmény, E csoport, 1. forduló:
Egyesült Államok - Csehország 0-3 (0-2)
Gelsenkirchen, 50 ezer néző
v.: Carlos Amarilla (paraguayi)
Egyesült Államok: Keller - Cherundolo (Johnson, a szünetben), Pope, Onyewu, Lewis - Reyna, Mastroeni (O’Brien, a szünetben), Beasley, Donovan, Convey - McBride (Wolff, 77.)
Csehország: Cech - Grygera, Rozehnal, Ujfalusi, Jankulovski - Galasek, Plasil - Nedved, Rosicky (Stajner, 86.), Poborsky (Polak, 82.) - Koller (Lokvenc, 45.)
gól: Koller (5.), Rosicky (36., 76.)
sárga lap: Onyewu (4.), Reyna (60.), illetve Rozehnal (16.), Lokvenc (59.), Rosicky (81.), Grygera (86.)

Nagy lendülettel kezdte a mérkőzést a cseh csapat, s már az 5. percben megszerezte a vezetést: Grygera jobb oldalról ívelt középre az egyedül érkező Koller pedig öt méterről nagy erővel a léc alá fejelt (0-1).

Mielőtt még azt hitték volna a szurkolók, úgy járnak, mint az Anglia-Paraguay, vagy a Portugália-Angola meccsen a 36. percben Rosicky növelte az előnyt: a Borussia Dortmund középpályása 27 méterről hatalmas gólt ragasztott Keller kapujának bal oldalába (0-2).

Az első félidőben az amerikaiak mindössze egy helyzettel vétették magukat észre, ám Ryne bombája a kapufán csattant. A hajrában ráadásul kényszerű cserét is elkönyvelhetett Karol Brückner kapitány, akinek le kellett cserélnie a megsérülő Kollert.

Szünet után is maradt a nyomasztó cseh fölény, a 67. percben Rosicky „csupán” a lécet döngette meg, kilenc perccel később viszont okos emeléssel beállította a 0-3-as végeredményt.

Csehország magabiztosan nyert, s igazolt, a világbajnokság egyik titkos esélyese lehet.

A meccs legjobbja: nem véletlenül tartják az egyik legjobb európai támadó középpályásnak,
Tomas Rosickyt, a Borussia Dortmundból távozó játékmester az Egyesült Államok ellen két remekbe szabott góllal kezdte a vébét, s nem sok kellett volna ahhoz, hogy mesterhármast érjen el.

Olaszország 2-0 Ghána

Az olasz válogatott a bundabotrány árnyékában lépett pályára Hannoverben az a vb-kijutással egy régi álmot beteljesítő Ghána ellen. Itália legjobbjai végül 2-0-ra nyertek, az afrikaiak feltűnően durvák voltak.

Eredmény, E csoport, 1. forduló:
Olaszország - Ghána 2-0 (1-0)
Hannover, 43 ezer néző
v: Carlos Simon (brazil)
Olaszország: Buffon - Zaccardo, Nesta, Cannavaro, Grosso - Perrotta, Pirlo, Totti (Camoranesi, 56.), De Rossi - Toni (Del Piero, 82.), Gilardino (Iaquinta, 64.)
Ghána: Kingston - Paintsil, Kuffour, Pappoe (Shilla, a szünetben), Mensah - Essien, Appiah, Muntari, Addo - Amoah (Pimpong, 68.), Gyan (Tachie-Mensah, 89.)
gól: Pirlo (40.), Iaquinta (83.)
sárga lap: De Rossi (10.), Camoranesi (62.), Iaquinta (88.), illetve Muntari (41.), Gyan (65.)

Az olaszok mezőnyfölényben kezdték a találkozót, ám általában csak a rosszul kijövő kapus által tudták veszélyeztetni az afrikai kaput. 30 perc elteltével aztán Ghána kezdett fel-feléledni, ám lövéseikből (Amoah és Essien követte el őket) nem született gól.

Az olaszok egy ideig rendületlenül felívelésekkel próbálkoztak az olasz kapu előterébe kerülni, gyakran választottak a bizonytalankodó kapust látva beívelésekkel is. A 40. percben aztán egy szögletet nem a szokott módon játszottak meg, Pirlo pedig megszerezte az olaszoknak a vezető gólt.

A 2. félidőben egyre inkább eldurvultak a ghánaiak: Totti és a csereként beállt Iaquinta is hatalmasakat kapott a lábára, utóbbi ráadásul már a sípszó elhangzása után. Az olaszok próbálták tartani az 1 gólos előnyt, Ghána pedig Essien révén próbált veszélyeztetni, sikertelenül.

A 82. percben aztán Iaquinta megzavarta az ellene korábban szabálytalankodó Kuffourt, aki röviden adott haza – a csatár lecsapott a labdára, elhúzta a kapus mellett és bevágta a második olasz gólt is.

A teljesen széteső afrikaiak tovább folytatták ámokfutásukat a gyepen, amivel nem sok semleges szurkoló szimpátiáját vívták ki. A hátralévő időben már nem változott az állás, így az „azzurrik” magabiztos győzelemmel kezdték meg a 2006-os világbajnokságot.

A meccs legjobbja: Essien a vesztes Ghánai csapatból minden elismerést megérdemel: az afrikaiak legjobbja volt, nem vesztette el a fejét, sokszor veszélyeztetett. Bőven elfért volna az egységesen jó teljesítményt nyújtó olasz válogatottban is!

Csehország 0-3 Ghána

Ghána az idei vb egyik legnagyobb meglepetését okozva 2-0-ra legyőzte a Koller nélkül enervált és teljesen szétesett cseheket. Ghána nagyon sokat javult az olaszok elleni meccs óta – a csehek a kiesés szélére kerültek.

Már a találkozó második percében vezetést szereztek az afrikaiak, ami, valljuk meg, hatással volt a hátralévő 88 percre is. Ugyan 2 perccel később majdnem kiegyenlítettek a csehek, az állás maradt 0-0.

Lüktető meccsről nem beszélhetünk, de legalább voltak lövések mindkét kapu irányába. Eleinte a csehek jegyeztek fel többet, idővel azonban Ghána ragadta magához a kezdeményezést. Az első nagy cseh helyzetre mindazonáltal 30 percet kellett várni.

Ezután azonban egyre csak a ghánaiak veszélyeztettek, 10 percen belül 3 nagy gólhelyzetük is volt, egyszer a labda csak pár centivel kerülte el a kaput – Cech nem vetődött. A 43. percben válaszoltak a csehek, Rosicky lőtt közelről mellé.

A második félidő aztán cseh góllal kezdődött, igaz, Nedved találatát érvénytelenítette a bíró. Azonban egyre inkább kirajzolódott Ghána fölénye a meccsen. A világbajnokság megnyerésére is esélyesnek gondolt Csehország képtelen voltak fölénybe kerülni az olaszok ellen kiábrándítóan teljesítő ghánaiakkal szemben, a 64. percben ráadásul emberhátrányba is került.

Ujfalusi mindennek a tetejében a büntetőterületen belül szabálytalankodott, ám a tizenegyest Gyan (második próbálkozásra) kihagyta. Meglepő módon azonban az afrikaiak nem törtek meg a kihagyott büntető után: rendületlenül rohamozták a cseh kaput, Cech rengeteg ziccert volt kénytelen védeni. A folyamatos pressziónak a 81. percben lett meg az eredménye: Muntari bombázott a Chelsea kapusának ketrecébe.

Ráadásul majdnem teljesen kiütötték az európai csapatot, a 88. percben azonban Pimpong nagy ziccerben passz helyett lőtt, így odalett a helyzet.

A csehek nagy meglepetésre tehát vereséget szenvedtek attól a Ghánától, amelytől senki sem várta, hogy pont most támad majd fel. Ha a ma esti meccsen az amerikaiak legyőzök az olaszokat, a továbbjutás az utolsó fordulóig nyílt marad!

Olaszország 1-1 USA

Három kiállítás, két gól, egy amerikai pont – Olaszország-USA 1-1. Meglepően jó amerikai csapat, még minden nyílt a csoportban, Ghána és Csehország is továbbjuthat.

Olaszország - Egyesült Államok 1-1 (1-1)
Kaiserslautern, 45 ezer néző
v: Jorge Larrionda (uruguayi)
Olaszország: Buffon - Zaccardo (Del Piero, 54.), Nesta, Cannavaro, Zambrotta - De Rossi, Pirlo, Perrotta - Totti (Gattuso, 35.) - Toni (Iaquinta, 62.), Gilardino
Egyesült Államok: Keller - Cherundolo, Onyewu, Pope, Bocanegra - Dempsey (Beasley, 63.), Reyna, Mastroeni, Convey (Conrad, 52.) - Donovan, McBride
gól: Gilardino (23.), illetve Zaccardo (27., öngól)
sárga lap: Totti (5.), Zambrotta (70.), illetve Pope (21.)
piros lap: De Rossi (28.), illetve Mastroeni (45.), Pope (47.)

Az első percekben csúnyán nekiesett az olasz válogatottnak a csehek elleni vereségen önmagukat látványosan túltevő amerikai nemzeti 11. Rákényszerítették az akaratukat európai ellenfelükre, ám nagy helyzetet nem sikerült kidolgozniuk. Némileg váratlan volt emiatt Olaszország vezető gólja: Pirlo beadásából Gilardino volt eredményes.

Pár perccel később azonban Zaccardo a saját kapujába továbbította a labdát, 1-1-re módosítva az állást. A gól után újabb csapás sújtotta az olaszokat, De Rossi brutális könyöklése után egyből pirosat kapott.

Az amerikai válogatott azonban nem tudott élni emberelőnyével. Egyrészt nem tudtak gólt szerezni, másrészt tőlük is kiállították (a Pirlora páros lábbal rácsúszó) Mastroenit. A félidőre így 1-1-es döntetlennel vonult be a pályán maradt 20 játékos.

Aztán fordult a kocka: az amerikaiaktól egy újabb játékost is kiállítottak, így egyre kilátástalanabbá vált a támadó olasz csapattal szemben 8 mezőnyjátékossal védekező tengerentúliak sorsa. Ők azonban meglepően jól tartották magukat, sőt, néha még ellentámadásra is volt idejük.

A végére teljesen kitámadó olaszok minden erejüket bevetve is képtelenek voltak gólt szerezni, így maradt az 1-1 és a teljesen nyílt csoportállás.

Csehország 0-2 Olaszország

Sima 2-0-s győzelmet aratott az olasz labdarúgó-válogatott Csehország ellen az E csoport 3. fordulójában, ezzel a dél-európai együttes első helyen jutott a legjobb 16 közé, míg Karol Brückner együttese elbúcsúzott a további küzdelmektől.

Eredmény, E csoport, 3. forduló:
Csehország - Olaszország 0-2 (0-1)
Hamburg, 50 ezer néző
v.: Benito Archundia (mexikói)
Csehország: Cech - Grygera, Rozehnal, Kovac (Heinz, 78.), Jankulovski - Polak, Nedved, Plasil, Poborsky (Stajner, a szünetben) - Rosicky, Baros (Jarolim, 64.)
Olaszország: Buffon - Grosso, Nesta (Materazzi, 17.), Cannavaro,  Zambrotta - Pirlo, Gattuso, Perrotta, Camoranesi (Barone, 75.) - Totti,  Gilardino (Inzaghi, 61.)
gól: Materazzi (26.), Inzaghi (87.)
sárga lap: Polak (35., 45+1.), illetve Gattuso (31.)
piros lap: Polak (45+1.)

Egy dologban biztos lehetett a cseh válogatott, amennyiben nem szerez pontot az olaszok ellen, esélye sincs a továbbjutásra. Karol Brückner kapitány számára az összeállítás is komoly gondot okozott, hiszen az eltiltott Ujfalusira és Lokvencre nem számíthatott, Koller sérülés miatt nem állt rendelkezésére, így a félig egészséges Barost is pályára kellett küldenie.

A másik oldalon De Rossi eltiltás miatt hiányzott, így a vébén először kezdhetett Gattuso és Camoranesi. A meccs elejét Nedved két lövése vezette be, ám a vezetést a 26. percben az olaszok szerezték meg Materazzi révén: az Iter védője Totti szögletét követően bólintott a cseh kapu jobb alsó sarkába.

A csehek képtelenek voltak feltörni az olasz védelmet, csatár hiányában igazából esélyük sem volt, Baros félkész állapotban meg sem közelítette valódi tudását. A középpályán hiába robotolt Nedved és Rosicky, helyzetig sem jutott az együttes.

Ráadásul a félidő hajrájában Polak megkapta második sárga lapját, így kénytelen volt elhagyni a pályát.

A szünet után a cseh szakvezetés mindent megpróbált, Baros lecserélése után még támadó nélkül is erőltette a gólszerzést, de Nedved újabb két bombáján kívül (amelyeket Buffon szépen hárított) helyzetig sem jutott.

A hajrában aztán a csereként beálló Filippo Inzaghi ügyes szóló után kicselezte Cech kapust is, s az üres hálóba gurítva bebiztosította a taljánok győzelmét. Olaszország ezzel csoportelsőként jutott a nyolcaddöntőbe, míg Csehország meglepetésre már a csoportkörben kiesett.

A meccs legjobbja: Francesco Totti kiválóan irányította az olasz csapatot, több lövéssel és szép passzal vétette magát érszre, szemmel láthatóan sérülése már a múlté.

Ghána 2-1 USA

Nagy csatában kiharcolta a nyolcaddöntőbe jutást Ghána labdarúgó-válogatottja, amely az E csoportban 2-1-re verte az Egyesült Államokat.

Eredmények, E csoport, 3. forduló:
Ghána - Egyesült Államok 2-1 (2-1)
Nürnberg, 40 ezer néző
v.: Markus Merk (német)
Ghána: Kingson - Paintsil, Illiasu, Mensah, Mohamed - Boateng (Addo, a szünetben), Essien, Appiah, Draman (Tachie-Mensah, 80.) - Amoah (Addo, 59.), Pimpong
Egyesült Államok: Keller - Cherundolo (Johnson, 61.), Conrad, Onyewu, Bocanegra - Reyna (Olsen, 40.), Dempsey, Donovan, Lewis (Convey, 74.) - Beasley, McBride
gól: Draman (22.), Appiah (45+2., 11-esből), illetve Dempsey (43.)
sárga lap: Essien (5.), Shilla (32.), Mensah (81.), Appiah (91.), illetve Lewis (7.)

Egyszerű volt a képlet az egyik legjobb afrikai együttes számára az E csoport utolsó mérkőzésén: amennyiben Ghána nyer, úgy teljesen mindegy, milyen eredmény születik a cseh-olasz rangadón, a fekete kontinens képviselője bejut a legjobb 16 közé.

A 22. percig tartotta magát az amerikai együttes, ekkor a negyedik világbajnokságán szereplő  Claudio Reyna kapitális hibát vétett, elvesztett labdájával Dramani a kapuig gyalogolt, s megszerzte a vezetést (1-0).

A félidő hajrájában a ghánai védelem visszaadta a “kölcsönt”: a nagy hibát Beasley beadását követően Dempsey gólla köszönte (1-1). Ám ezzel nem volt még vége az első 45 perc gólgyártásának, Pimpong és Onyewu összecsapásánál utóbbi ellen ítélt büntetőt Markus Merk játékvezető, ezt Appiah magabiztosan értékesítette (2-1).

A második félidőben Ghána az afrikaia csapatoktól szokatlan módon ésszel játszott, tartotta az eredményt, stabil védelmének köszönhetően az amerikaiak csupán egy McBride-kapufáig jutottak, egyenlítésig nem.

Ghána együttese első világbajnoki szereplése alkalmával máris a legjobb 16 közé jutott, ahol minden bizonnyal Brazília lesz az ellenfél.