Aranylabda

VB 2002

H csoport

Spanyolország 4-0 Ukrajna

Nem sikerült szépen bemutatkoznia az ukrán válogatottnak a németországi világbajnokságon, a H csoport nyitótalálkozóján ugyanis 4-0-s vereséget szenvedtek Spanyolország legjobbjaitól.

Eredmény, H csoport, 1. forduló:
Spanyolország - Ukrajna 4-0 (2-0)
Lipcse, 40 000 néző
v.: Massimo Busacca (svájci)
Spanyolország: Casillas - Pernia, Puyol, Sergio Ramos, Pablo - Luis Garcia (Fabregas, 77.), Xabi Alonso (Albelda, 55.), Xavi, Senna - Fernando Torres, Villa (Raúl, 55.)
Ukrajna: Sovkovszkij - Nesmahnij, Ruszol, Vascsuk, Jezerszkij - Guszjev (Vorobej, a szünetben), Guszin (Selajev, a szünetben), Timoscsuk, Rotan (Rebrov, 64.) - Voronyin, Sevcsenko
gól: Xabi Alonso (13.), Villa (17., 48., utóbbit 11-esből), Torres (81.)
piros lap: Vascsuk (47.)
sárga lap: Ruszol (16.), Jezerszkij (53.)

"Nehéz meccsre számítok, de Spanyolország képes arra, hogy legyőzze Ukrajnát. Mi mást mondhatnék, mint azt, célunk, hogy győzelemmel rajtoljunk. Arra is figyelnünk kell, hogy ellenfelünknél nemcsak Sevcsenko az egyetlen klasszis, van még három-négy olyan labdarúgó, aki képes lehet meccset eldönteni” – nyilatkozta még a találkozó előtt Xabi Alonso, azonban a Liverpool középpályásának a legszebb álma válhatott valóra azzal, hogy a 14 percben az ő fejesével szerzett vezetést az ibériai válogatott.

Írhatnánk azt, hogy az első félidőben csak egy csapat volt a pályán, de ez igaz lenne az egész mérkőzésre. Az elsőként vb-kvalifikációt szerző ukránok nagy csalódást okoztak, Sevcsenko jószerével labdához sem ért, a spanyolok viszont azt csináltak a pályán, amit akartak.

Alonso találata után Villa következett, 24 méteres szabadrúgása megpattant a sorfalon, így alaposan becsapta Sovkovszkijt, majd a második félidő elején a svájci játékvezető (elég szigorúan) tizenegyest ítélt Vascsuk ellen, ráadásul ki is állította az ukrán védőt.

Villát ez nem izgatta, Sovkovszkij ugyan beleütött a jobb alsó sarokra küldött lövésre, de hárítani nem tudta.

A hajrában aztán még Fernando Torres is lőtt egy kapásgólt, ezzel Spanyolország a csoport favoritjához méltóan 4-0-ra nyert, s nagy lépést tett a továbbjutás felé vezető úton.

A meccs legjobbja: David Villa nyolcadik válogatottbeli fellépésén most talált be először, a valenciai csatár mindjárt duplázni is tudott, megadva ezzel a lökést a spanyoloknaka a jó vb-szerepléshez.

Tunézia 2-2 Szaúd-Arábia

Arab rangadóval folytatódott a labdarúgó-világbajnokság H csoportjának küzdelme, Tunézia ugyanis Szaúd-Arábia ellen lépett pályára. Az afrikai együttes a félidőben még vezetett, ám az ázsiaiak a veterán Szami al-Dzsaber találatával a hajrában fordítottak, a 2-2-es döntetlent Dzsaidi a 93. percben állította be.

Tunézia - Szaúd-Arábia 2-2 (1-0)
München, 60 ezer néző
v.: Mark Shield (ausztrál)
Tunézia: Ali Bumnidzsel - Hatem Trabelszi, David Dzsemmali, Kerim Haggi, Rádi Dzsaidi - Hamid Namusi, Riad Buazizi (Medi Nafti, 55.), Dzsohar Mnari, Adel Sedli (Kaisz Godban, 69.) - Jaszin Sikhaui (Kerim Zdiri, 82.), Ziad Dzsaziri
Szaúd-Arábia: Mabruk Zaid - Ahmed el-Duki, Reda Takar, Hamed el-Montasari, Husszein Szulajmani - Omar el-Hamdi, Mohamed Nur (Mohamed Amin, 75.), Kaled Aziz, Navaf et-Temjat (Malek Maat, 67.), Szaud el-Hariri - Jasszer el-Kahtani (Szami el-Dzsabir, 82.)
gól: Dzsaziri (23.), Dzsaidi (93.) illetve el-Kahtani (57.), el-Dzsabir (84.)
sárga lap: Haggi (36.), Buazizi (37.), Sedli (65.), Sikhaui (79.)

Korábban hét alkalommal is találkozott már egymással Tunézia és Szaúd-Arábia válogatottja, az afrikai együttes mérlege jobb, négy győzelem és egy döntetlen mellett mindössze kétszer szenvedett vereséget.

A tunéziai együttesben a honosított, brazil származású Santos sérülés miatt nem tudta vállalni a játékot, helyette a 19 éves Sikaoui kapott bizalmat. A másik oldalon a 161-szeres válogatott Szami al-Dzsaber combját fájlalta, így a kispadra ült le, a kezdőcsapatba Jasszer al-Katanit jelölte a szakvezetés.

A spanyolok fölényes, 4-0-s győzelme után a találkozó nyertese is előnyös helyzetbe került volna (Ukrajna ugyanis pontazonosság esetén nehezen javítja ki jelenlegi 0-4-es statisztikáját).

Az első félidő unalmában már-már megközelítette a francia-svájci összecsapást, annyi különbséggel, hogy a 24. percben legalább gólt láthatott a közönség: egy szabadrúgás után a szaúdi védő röviden szabadított fel, Ziad Dzsaziri elé került a labda, aki félfordulattal, 8 méterről a léc alá bombázott (1-0).

A második félidőt nagy elánnal kezdte az ázsiai együttes, s az 57. percben al-Katani révén 1998 után ismét vb-gól ünnepelhetett a csapat: a csatár Mohammed Noor jobb oldali beadását értékesítette (1-1).

A hajrára beállt al-Dzsaber is, aki két percet sem töltött a pályán, amikor kiváló labdát kapott a balösszekötő helyén, egyedül lépett ki, s okosan gurított a bal sarokba (1-2). S még nem volt vége, a 93. percben Dzsaziri emelte középre a labdát jobbról, Dzsaidi pedig 5 méterről védhetetlenül fejelt a léc alá (2-2).

A meccs legjobbja: Ziad Dzsaziri kiválóan kezdett, góljával szerzett Tunézia vezetést, s a hajrában is az ő gólpasszára volt szükség a pontmentéshez.. A francia Troyes csatára 62 válogatott meccsén 14. gólját szerezte.

Szaúd-Arábia 0-4 Ukrajna

4-4-re javította gólkülönbségét az ukrán válogatott, amely a H csoportban a spanyoloktól elszenvedett vereség után 4-0-ra elgázolt Szaúd-Arábiát,

Eredmény, H csoport, 2. forduló:
Szaúd-Arábia - Ukrajna 0-4 (0-2)
Hamburg, 45 ezer néző
v.: Graham Poll (angol
Szaúd-Arábia: Zaid - Doki (Hatran, 55.), Szulajmani, el-Montasari, Tukar, - Hariri, el-Hamdi, Nur (el-Dzsaber, 77.), Amin (el-Havszavi, 55.), el-Taker Aziz - el-Katani
Ukrajna: Sovkovszkij - Ruszol, Neszmahnij, Szviderszkij, Guszev - Timoscsuk, Selajev, Kalinyicsenko, Rebrov (Rotan, 71.) - Sevcsenko (Milevszkij, 86.), Voronyin (Guszin, 79.)
gól: Ruszol (4.), Rebrov (36.), Sevcsenko (46.), Kalinyicsenko (84.)
sárga lap: Doki (41.), el-Hamdi (57.), Hariri (71.), illetve Nyeszmahnij (22.), Kalinicsenko (77.), Szviderszkij (89.)

Nagy lendülettel kezdett az európai csapat, ennek révén már a 4. percben megszerezte a vezetést. Az egész mérkőzésen kiválóan futballozó Kalinicsenko végzett el szögletet a jobb oldalról, Ruszol érkezett jól, s öt méterről köténygólt térdelt Zaidnak (0-1).

A 36. percben Rebrov 28 méterről lövésre szánta el magát (a kijevi csatár talán még sohasem szerzett a büntetőterületen kívülről gólt), a labda az esős talajos hasra eső Zaid mellett a jobb felső sarokba vágódott (0-2).

Lagymatagon kezdte a második félidőt is a szaúdi együttes, még jószerével ki sem jöttek az öltözőből, máris háromra nőtt a különbség. Ezúttal is Kalinicsenko ívelhetett középre egy pontrúgást, Sevcsenkóra senki sem figyel, így a Chelsea friss igazolása az ötösről a kapu bal oldalába fejelt (0-3).

A 84. percben Sevcsenko visszaadta a kölcsönt, remek kiugrása után a középen érkező Kalinicsenko elé passzolt, aki 6 méterről a léc alá lőtt (0-4.)

Győzelmével Ukrajna visszahozta továbbjutási reményeit.

A meccs legjobbja: Makszim Kalinyicsenkót érthetetlen módon kihagyta a spanyolok elleni csapatból a szövetségi kapitány, ám a Szpartak Moszkva középpályása csattanós választ adott, s Szaúd-Arábia ellen két gólpasszt adott, s szerzett egy szép találatot is.

Spanyolország 3-1 Tunézia

Az Ukrajna elleni 4-0-s siker után Tunézia ellen folytatta sikeres szereplését a spanyol labdarúgó-válogatott. A H csoport toronymagas esélyese ugyan 70 percig hátrányban volt, végül Fernando Torres duplájának köszönhetően 3-1-re győzött.

Spanyolország - Tunézia 3-1 (0-1)
Stuttgart, 52 ezer néző
v: Carlos Simon (brazil)
Spanyolország: Casillas - Ramos, Puyol, Ibanez, Pernia - Senna (Fabregas, szünetben), Xabi Alonso, Xavi - Luis Garcia (Raúl, szünetben), Fernando Torres, Villa (Joaquín, 56.)
Tunézia: Bumnidzsel - Trabelszi, Dzsaidi, Haggi, Ajari (Jahia, 57.) - Namusi, Mnari, Sedli (Gemamdia, 80.), Nafti, Buazizi (Godban, 57.) - Dzsaziri
gól: Raúl (71.), Torres (76., 91., a másodikat 11-esből), illetve Mnari (8.)
sárga lap: Puyol (30.), Fabregas (89.), illetve Ajari (33.), Trabelszi (40.), Dzsaidi (70.), Gemamdia (81.), Dzsaziri (85.), Mnari (93.)

Spanyolország az ukránok kiütése után egy újabb győzelemmel biztosíthatta volna helyét a világbajnokság legjobb16 csapata között. Az ibériaiak szakvezetője, Luis Aragones nem is kívánt változtatni a megszokott, és bevált szerkezeten, így Raúl ismét a kispadon kezdett, a támadópárost David Villa és Fernando Torres alkotta.

Tunéziánál továbbra is a honosított brazil csatár, Santos hiánya okozott problémát, de a támadó a kispadon már helyet foglalt. Roger Lemerre kapitány így továbbra is egy csatárral próbálkozott, Ziad Dzsaziri remekelt is. A védelemben David Dzsemmali Anisz Ajari pótolta.

Nagy lendülettel kezdtek a spanyolok, meglepetésre azonban az első tunéziai támadás góllal zárult. A 8. percben Dzsaziri lépett ki a védők közül, lerázta magáról Puyolt, majd kis forgolódás után középre passzolt, az érkező Mnari kapásból lőtt, Casillas védett, a kipattanó balszerencséjére ismét Mnari elé került, aki ezúttal nem hibázott (0-1).

A megzavarodott spanyolok hosszú percekig nem találták a ritmust, majd távoli lövésekkel próbálkoztak, sikertelenül. A 33. percben Xavi nyeste középre a szabadrúgást, a jobbról érkező labdát Luis Garcia csúsztatta a hosszú sarok mellé. Aztán Xabi Alonso és Fernando Torres is kevéssel vétett el a célt. A 44. percben egy sarokrúgás után Xabi Alonso fejelhetett tisztán, a gólvonalon álló Anis Ayari azonban visszafejelte a mezőnybe a labdát.

A szünet után Luis Garcia helyére Raúl érkezett, Sennát Fabregas, Villát pedig Joaquín váltotta, ám sokáig úgy tűnt, ez sem segít a spanyolokon.

Tunézia a 71. percig remekül tartotta magát, akkor Joaquín jobbról gurított középre, Fabregas 15 méterről gyenge lövést eresztett meg, ám Bumnidzselt meglepte, mert elvetődve csak maga elé kotorta, a berobbanó Raúl pedig az üres kapuba emelt (1-1)

Újabb öt perc telt el, s már az európai együttesnél volt az előny. Fabregas a félpályán négy tunéziai védő mögé passzolva hozta helyzetbe Fernando Torrest, aki a feleslegesen kiinduló Bumndizselt is kicselezve 16 méterről passzolt a kapuba (2-1).

A végső csapást Torres büntetőből mérte az ellenfélre, 3-1-es győzelmével Spanyolország már negyeddöntős, míg Tunézia Ukrajnával játszik majd ki-ki mérkőzést.

A meccs legjobbja: Cesc Fabregas csereként állt be, s igazi lendületet vitt a csapat játékába. Két gólpasszának köszönhetően Spanyolország vert helyzetből fordított.

Ukrajna 1-0 Tunézia

A világbajnokság egyik legrosszabb, legunalmasabb 90 perce során Sevcsenko büntetőjének köszönhetően 1-0-ra győzött Ukrajna Tunézia ellen, s kiharcolta a legjobb 16 közép jutást.

Eredmény, H csoport, 3. forduló:
Ukrajna - Tunézia 1-0 (0-0)
Berlin, 72 ezer néző
v.: Carlos Amarilla (paraguayi)
Ukrajna: Sovkovszkij - Ruszol, Szviderszkij, Neszmacsnij - Guszev, Timoscsuk, Selajev, Kalinicsenko (Guszin, 75.), Rebrov (Vorobej, 55.) - Sevcsenko (Milevszkij, 88.), Voronyin
Tunézia: Bumnizsel - Hatem Trabelszi, Dzsaidi, Hagui, Ajari - Namusi, Mnari, Csedli (Santos, 79.), Nafti, Buazizi (Ben Száda, 79.) - Dzsaziri
gól: Sevcsenko (70., 11-esből)
sárga lap: Szviderszkij (18.), Selajev (47.), Timoscsuk (61.), Ruszol (65.) illetve Dzsaziri (9., 45+1.), Buazizi(43.)
piros lap: Dzsaziri (45+1.)

Kilencven percen keresztül csalni a futballt, nem kis teljesítmény, de megoldható. Erről tett tanúbizonyságot Ukrajna és Tunézia labdarúgócsapata a H csoport harmadik fordulójában.

Pedig jobb meccsre lehetett előzetesen számítani, hiszen a már biztos nyolcaddöntős spanyolok mellett e két együttesnek volt reális sansza a másik pozíció megszerzésére – sőt, az észak-afrikai együttesnek csakis a győzelem jelentett volna üdvözülést.

Az első félidőben gyakorlatilag egy helyzetet láthattunk, a 22. percben Timoscsuk közeli bombáját Bumnidzsel hárította. A hosszabbításban azonban történt még említésre méltó esemény, Dzsaziri második sárga lapja után megnézhette közelről a piros kártyát is, s az öltözőbe vonuló játékosok közül neki már ki sem kellett jönnie a második félidőre.

A meccs képe nem változott, az ukránok az emberelőny ellenére nem erőlködtek (minek tették volna, ha a döntetlen is nekik kedvezett?), a 70. percben azonban Sevcsenko nem tudott nem lecsapni egy kapitális védelmi hiba során árván csatangoló labdára, Hagui már csak gáncsolni tudta. A büntetőt a sértett a kapu bal oldalába helyezte (1-0).

A hajrában még két Voronyin-lehetőséget lehetett feljegyezni, Ukrajna kiszenvedte a győzelmet és a továbbjutást, míg Tunézia elbúcsúzott a további küzdelmektől.

A meccs legjobbja címet Andrij Sevcsenkónak adnánk, de csakis a helyzetfelismerésért, amelyből büntetőt harcolt ki, s végül értékesített is.

Szaúd-Arábia 0-1 Spanyolország

Legjobbjait pihentetve is könnyed győzelmet aratott a spanyol válogatott Szaúd-Arábia ellen. A meccset végig irányító európai együttes egyetlen gólját Juanito szerezte.

Eredmény, H csoport, 3. mérkőzés:
Szaúd-Arábia - Spanyolország 0-1 (0-1)
Kaiserslautern, 48 ezer néző
v: Koffi Kodzsia (benini)
Szaúd-Arábia: Zaid - Al-Duki, Szulimani (Maszad, 81.), Al-Montasari, Takar - Al-Hariri, Nur, Katran, Aziz (Al-Temjat, 13.) - Al-Dzsaber (Maat, 68.), Al-Harti
Spanyolország: Canizares - Salgado, Juanito, Marchena, A. Lopez - Albelda, Iniesta, Fabregas (Xavi, 66.) - Joaquin, Reyes (Fernando Torres, 69.), Raul (Villa, a szünetben)
gól: Juanito (36.)
sárga lap: el-Dzsabir (27.), et-Temjat (77.), illetve Albelda (30.), Reyes (35.), Marchena (75.)

Nem kellett megszakadnia a spanyol válogatottnak utolsó csoportmérkőzésén, két győzelmükkel ugyanis már biztos továbbjutóknak számítottak, sőt, a csoportgyőzelem sem forgott veszélyben.

Luis Aragones kapitány át is alakította csapatát, mindenki lehetőséget kapott, a szaúdiaknál első alkalommal volt kezdő a veterán Szami al-Dzsaber.
.
Az első játékrészben két Reyes- és egy Albelda-helyzetet még szépen hárított Zaid kapus, a 36. percben azonban Reyes bal oldali szabadrúgását Juanito úgy fejelte a kapu jobb oldalába, hogy a szaúdi hálóőr nem ért oda (0-1).

Fordulás után továbbra is Zaid tartotta a lelket az ázsiaiakban, s bár a hajrában el-Harti zicerbe került, nem tudott egyenlíteni. Spanyolország biztosan nyert, s maximális 9 pontjával csoportelsőként jutott be a nyolcaddöntőbe.

A meccs legjobbja: Juanito, a Betis 30 esztendős védője éppen Magyarország ellen debütált a nemzeti csapatban még 2002. augusztus 21-én, ám összesen 16 mérkőzésig vitte. Szaúd-Arábia ellen a mezőny legjobbja volt, góljával eldöntötte a három pont sorsát.