Aranylabda

VB 2002

B csoport

Anglia 1-0 Paraguay

A világbajnokságok csoportmeccsei nem minden esetben hoznak fergeteges mérkőzéseket – ezen mondat igazságtartalmát a mai angol meccs ismét kihangsúlyozta. A frankfurti meccsen egy korai góllal vezetést szereztek Beckhamék, akik a 87. fennmaradó percet kis túlzással lekocogták. Paraguay semmit sem mutatott.

Eredmény, B csoport, 1. mérkőzés
Anglia – Paraguay 1-0 (1-0)
vezeti: Rodriguez (mexikói)
Frankfurt, 48 900 néző
Anglia: Paul Robinson - Ashley Cole, Rio Ferdinand, Gary Neville, John Terry - Joe Cole (Owen Hargreaves, 82.), Frank Lampard, David Beckham, Steven Gerrard - Michael owen (Stewart Downing, 55.), Peter Crouch
Paraguay: Justo Villar (Aldo Bobadilla, 6.) - Delio Toledo, Julio Caceres, Denis Caniza, Carlos Gamarra - Cristian Riveros, Carlos Paredes, Carlos Bonet, Roberto Acuna - Roque Santa Cruz, Nelson Haedo valdez
gól: Gamarra (öngól, 4.),
sárga lap: Gerrard (19.), Valdez (22.), Crouch (63.)

Nagyszerűen kezdte első idei világbajnoki perceit Anglia: a találkozó legelején letámadták Paraguayt és egy szokásos Beckham-szabadrúgás után, Gamara öngóljával vezetést is szereztek. A 3. percben esett gól teljesen összezavarta Dél-Amerikai csapatot, Anglia letáborozott ellenfele térfelén, ráadásul pár perccel később Paraguay kapusa, Justo Villar is megsérült, a helyére Aldo Bobadilla állt be.

Komoly helyzetig ugyan nem jutottak az angolok, ám a paraguayi kapu ettől függetlenül folyamatosan veszélyben volt. Az első negyedóra után némileg kijöttek a szorításból Santa Cruzék, ám távoli lövéseik nem jelentettek problémát a fehérben játszó briteknek.

Anglia nagyon sok labdát játszott Crouch-ra, a paraguayi lestaktika pedig nem mindig működött sikeresen. Az első félóra végén Owen futott el veszélyesen a jobb oldalon, ám beadása hosszú volt a liverpooli csatárnak. Az angolok szép és kultúrált focit mutattak be, teljesen más ritmusban játszottak, mint Paraguay.

A második 45 perc elején új felállásban kezdtek a csapatok: Paraguay szorította be Angliát, Beckhamék kényszerültek védekezni. Nem kell persze azt hinni, hogy hihetetlen fölénybe kerültek a Dél-Amerikaiak, esetleges és ötlettelen támadgatásaik után Angliának csupán nem volt kedve rögtön visszavágni és kontrázni.

A játék emiatt egyre inkább élvezhetetlenné vált, a kapuk nem forogtak veszélyben, a csapatok nem játszottak jó focit. Egy óra elteltével egy Joe Cole lövés volt az, ami szurkolásra buzdíthatta a szurkolókat majd rögtön az ellentámadásból Robinson hibája majdnem gólt eredményezett Paraguay számára.

Az angoloknak talán ez a varázsütés hiányzott az ébredéshez, egyből elkezdek támadni. A 65. percben egy mintaszerű támadás során egy beadást a paraguayi bekk 4 méterre a kaputól Crouch szorításában lekezelt és nem passzolt el – majdnem gól is lett belőle. A továbbra sem magas színvonalú meccsből lefelé lógott ki az össze-vissza sípoló mexikói bíró.

Egy érdekes jelenet azonban a meccset néző világot is megnevettethette: Robinson kirúgása oly’ magasra sikeredett, hogy a stadion központi kijelzőjének tetejéről pattant vissza a gyepre. Egy másik nagy lövés már inkább a meccs foci-részét hangsúlyozta: a 73. percben Gerrard löketét hárította a paraguayi kapus. A 80. percben az angolok saját himnuszukat kezdték el énekelni, ezzel is szórakoztatva magukat.

A hátralévő 10 percet, plusz a hosszabbítást még a pályán töltötték a csapatok, volt egy Lampard lövés, ám a három sípszó alighanem mindenkire megnyugtatóként hatott. Az angolokra azért, mert megszerezték a 3 pontot; a paraguayiakra azért, mert ezzel a teljesen kilátástalan játékkal is csak 1-0-ra kaptak ki (ld. még: Jamaica); a tévénézők pedig azért, mert egy nagyon unalmas és egysíkú mérkőzés lefújását kevesen szokták sajnálni.

A meccs legjobbja: David Beckham ismét hozta klasszisát, a korai szabadrúgása után esett gól ugyan minden tévénéző koradélutánját elrontotta, csapatának mégis nagyon fontos volt. A szürke meccsben Beckham pontrúgásai szinte egyedüliként hordozták magukban a gólveszélyt.

Svédország 0-0 Trinidad és Tobago

Trinidad és Tobago hősies védekezésével pontot csent Svédországtól. A B csoport mai második mérkőzésén az Észak-Európaiak végig fölényben játszottak afrikai ellenfelükkel szemben, gól azonban nem született.

Eredmény, B csoport, 1. forduló:
Svédország - Trinidad és Tobago 0-0
Dortmund, 58 ezer néző
v.: Samsul Maidin (szingapúri)
Trinidad és Tobago: Hislop - A. John, Lawrence, Gray, Sancho - Birchall, Edwards, Theobald (Whitley, 66.), Yorke - S. John, Samuel (Glen, 53.).
Svédország: Shaaban - Lucic, Mellberg, Edman - Wilhelmsson (Jonson, 79.), Ljungberg, Linderoth (Källström, 79.), Svensson (Allbäck, 61.), Alexandersson - Larsson, Ibrahimovic.
sárga lap: A. John (16.), Yorke (74.), illetve Larsson (90.)
kiállítva:  A. John (46.)

Már a találkozó első perceiben svéd fölény alakult ki, a sárga mezben játszó Ljungbergék számtalan nagy ziccert hagytak ki. Talán ők is úgy gondolták, hogy a lelkes, ám teljesen tanácstalan afrikaiak ellen előbb-utóbb úgyis bemegy egy gól, így nem látszottak különösen csalódottnak a kimaradt helyzetek után sem.

A félidőre sem változott a 0-0, s ez már valamit előrevetített a bombameglepetésnek számító végeredményből: hiába a pazar támadószekció (Allback, Larsson, Ibrahimovic), Trinidad és Tobago kapusa, Hislop mindent védett.

A szünet után aztán egy brutális belemenés után a játékvezető második sárgalapjával leparancsolta a pályáról Johnt, s a megfogyatkozott ellenfél látványa ismét nyugtatóan hathatott a svédekre. Mi mással lehetne magyarázni a hatalmas játékbeli fölény ellenére elpuskázott ziccerek tömkelegét!?

A már említett Hislop kapussal. Hislop parádét parádéra halmozott, minden labdára odaért, minden labdába beleért, képtelenség volt neki betalálni. Egy veszélyes kontrából aztán majdnem az afrikaiak szereztek gólt, ami még nagyobbra duzzasztotta volna a meglepetést, ám Glen bombája a lécről fölé pattant. A svéd kaput őrző Shaaban csak biztosításképpen tette fel a kezét, ha bemegy, akkor olyan kaliberű gól lett volna ismétlések szempontjából, mint a 2002-es, Ronaldinho-féle átívelés.

A végére folyamatos svéd rohamok, egyre több kisebb-nagyobb sérülés és durvaság – de gól nem szerepelt az étlapon. Hiába volt farkaséhes Svédország minden pályára lépő labdarúgója, Trinidad és Tobago felett ma lehetetlen volt tort ülni. (TOR – a gól német megfelelője.)

A meccs legjobbja: Egyértelműen Hislop kapus. Emberfeletti védéseket produkált, az egész világ megismerhette a nevét. A világ élvonalába tartozó támadók löketeit bravúrosan vagy épp magabiztosan hárította – miatta mondhatjuk, hogy megérdemelte az 1 pontot az afrikai gárda.

Anglia 2-0 Trinidad és Tobago

Anglia nagy nekivetkőzések árán, de 2-0-ra legyőzte Trinidad és Tobago csapatát. A meccsen pályára lépett a lábtöréséből felépülő Wayne Rooney is!

Anglia - Trinidad és Toago 2-0 (0-0)
Gólszerző:
Crouch (83.), Gerrard (90.)
(bővebb meccsjegyzőkönyv később)

A Svédország elleni 0-0 után Trinidad és Tobago újabb nagy meccsre készült, ezúttal Anglia ellen. A papírforma magabiztos angol győzelmet ígért, ám Hislop kapus arra készült, hogy az angolok előtt is lehúzza a rolót.

A meccs elejétől kezdve az angolok támadtak, ám egyszerűen nem volt átütő erő az akciókban. A szokásos, felívelgetős játékból nagyon jól felkészültek az afrikaiak, így ezzel nem jutottak előrébb Anglia legjobbjai.

Az első félóra lejártával már Wayne Rooney is elment melegíteni, ám beállására egyelőre nem került sor. A 37. percben aztán meghűlt a vér az angolok ereiben: egy szögletet követő beívelés után Stern John fejelhetett bele a Robinson felett átszálló labdába, ám rosszul célzott. A meccs addigi legnagyobb helyzete volt. Két perccel később replikáztak az angolok, ám abból sem lett gól.

A szünetre 0-0-al vonultak a csapatok, s látva az eredménytelen és fantáziátlan angol focit, érett a bombameglepetés.

A második félidő Anglia labdatartásával és Trinidad kontráival kezdődött, az első érdekes mozzanatra az 58. percben került sor: Owen helyére hatalmas üdvrivalgás közepette beállt az MU csatára, Wayne Rooney – igaz, labdába nagyon sokáig nem ért.

Egyre komolyabb fölénybe kerültek az angolok, ám valahogy mindig megúszták az afrikaiak, a kinyíló angol védelem pedig nagyszerű kontrázási lehetőségeket biztosított a pofátlanul jókedvűen játszó trinidadiaknak.

A 83. percben aztán megtört a jég: Beckham beadásából Crouch fejelt a hálóba – nesze neked Beckham-fricska! A Real Madrid sztárja második gólpasszát adta a mai meccsen és a sokadikat a felkészülési meccseket is beleszámítva.

A vesztes állás komoly támadásokra bátorította Trinidad és Tobagót, ám a 90. perc lejárta után Gerrard révén az angolok találtak ismét a hálóba. A meccsre jellemző, hogy John a hosszabbításban sarokkal Robinson hálójába, ám a találatot a bíró les miatt – tévesen – érvénytelenítette.

Anglia ezzel a győzelemmel továbbjutott a csoportjából, Trinidad és Tobago pedig ismét büszke lehet futballválogatottjára!

Svédország 1-0 Paraguay

Svédország majdnem újra blamált, ám a 89. percben Ljungberg találatával behúzta a 3 pontot Paraguay ellen. Ezzel alighanem tovább is jutottak a csoportból, igaz, ez volt a minimum elvárás Észak-Európában.

Svédország - Paraguay 1-0 (0-0)
Gólszerző: Ljungberg (89.)

A svédek a Trinidad és Tobago elleni blama-iksz után nem engedhettek meg maguknak újabb botlást, ezért korán nekiestek a paraguayiaknak. Helyzeteket azonban képtelenek voltak kidolgozni, Paraguay pedig játéktudásának megfelelően képtelen volt kijönni a saját térfeléről.

Az már nem is jelentett különösebb megrázkódtatást, hogy az első félidő világbajnoksághoz méltatlan színvonalú volt, nagy helyzet nélkül. Svédország 0-0-ra égett Paraguay ellen, ám csak és kizárólag magukra vethetnek, hogy egy ilyen képességű gárdával szemben is néma maradt a csatársor.

A második félidőre beállt Allback, aki némi színt vitt a játékba. A 60. percben például már a kapuson is túljuttatott egy labdát, ám mielőtt gólba ért volna, a védők felszabadítottak – korábban a bíró jó helyzetben tévesen ítélt ellen lest. Két perccel később a játékos bevonult a meccsjegyzőkönyvbe, igaz, egy sárga lap okán.

A svédek folyamatosan küldték be a támadókat, ám ez sem segített. Az egyre nagyobb nyomást gyakorló északiak a végén már Elmandert is bevetették, és ő lett a meccs nyerőembere: beadásából Allback gólpasszt adott Ljungbergnek – mindez a 89. percben történt!

És ahogy az lenni szokott, a gól után megélénkült a játék, de minden hiába: pocsék meccs, 1 soványka gól – beleillik a 2006-os világbajnokság eseménysorába.

A meccs legjobbja: a szünetben beállt Allback sokszor került helyzetbe, végül ő adta a gólpasszt az Arsenalos Ljungbergnek – ezen rovat az ominózus meccs kapcsán nélküle nem jöhetett volna létre.

Paraguay 2-0 Trinidad és Tobago

Megszerezte első győzelmét, így három ponttal utazhat haza Paraguay válogatottja, amely 2-0-ra verte Trinidad és Tobago együttesének a labdarúgó-világbajnokság B csoportjában.

Eredmény, B csoport, 3. forduló:
Paraguay - Trinidad és Tobago 2-0 (1-0)
Kaiserslautern, 48 ezer néző
v: Roberto Rosetti (Olaszország)
Paraguay: Bobadilla - Caniza (da Silva, 88.), Caceres (Manzur, 78.), Gamarra, Nunez - Acuna, Barreto, Paredes, Dos Santos - Santa Cruz, Valdez (Cuevas, 66.)
Trinidad és Tobago: Jack - Lawrence, Sancho, Avery John (Jones, 31.) - Edwards, Whitley (Latapy, 66.), Birchall, Theobald, Yorke - Stern John, Glen (Wise, 40.)
gól: Sancho (öngól, 25.), Cuevas (86.)
sárga lap: Paredes (30.), Dos Santos (54.), illetve Sancho (45.), Whitley (48.)

Az első félidő közepén szerzett vezetést a dél-amerikai együttes: Acuna szabadrúgását Dos Santos a 16-osnál tovább fejelte, Sancho pedig mentés helyett a saját kapujának bal alsó sarkába bólintott. Öngól! ((1-0).

A második félidőben hiába mozgósította minden erejét a trinidadi csapat, képtelenek voltak gólt szerezni, míg a  86. percben a csereként pályára lépő Cuevas egy Santa Cruzzal való kényszerítőzés után 12 m-ről a jobb alsó sarokba lőtt (2-0).

Paraguay ezzel megszerezte első győzelmét, ám nem osztott, nem szorzott, hiszen a dél-amerikai együttes már az összecsapás előtt elveszítette minden esélyét a továbbjutásra. maradt a szép búcsú...

A meccs legjobbja: Roque Santa Cruz nemcsak a kapu előtt volt veszélyes, de a középpályára visszalépve sok labdát szerzett, osztogatott.

Anglia 2-2 Svédország

A B csoport utolsó fordulójában a már továbbjutott angolok a svédekkel játszottak, s változatos, izgalmas mérkőzésen 2-1-re nyertek. Ezzel Anglia csoportelsőként jutott tovább, a svédeknek maradt a második hely.

Svédország - Anglia 2-2 (0-1)
Köln, 45 ezer néző
v: Massimo Busacca (svájci)
Svédország: Isaksson - Mellberg, Lucic, Edman, Alexandersson - Jonson (Wilhelmsson, 54.), Linderoth (Andersson, 91.), Källström, Ljungberg - Allbäck (Elmander, 75.), Henrik Larsson
Anglia: Robinson - Carragher, Ferdinand (Campbell, 56.), Terry, Ashley Cole - Beckham, Lampard, Hargreaves, Joe Cole - Owen (Crouch, 4.) - Rooney (Gerrard, 69.)
gól: Allbäck (51.), Larsson (90.), illetve J. Cole (34.), Gerrard (85.)
sárga lap: Alexandersson (83.), Ljungberg (87.), illetve Hargreaves (76.)

A várakozásoknak megfelelően Wayne Rooney és Michael Owen kapott helyet a kezdőcsapatban, míg Steven Gerrard helyett Owen Hargreaves lépett pályára. A másik oldalon első számú támadó, Zlatan Ibrahimovic sérülése nem jött rendbe, helyén Marcus Allbäck kezdett.

Anglia számára nagyon rosszul kezdődött az összecsapás: Owen már az első percben megsérült, az orvosi team a pálya szélén vizsgálta, majd jelezte, nem folytathatja a játékot – helyére Crouch érkezett.

A félidei 16:5-ös lövésarány tökéletesen jelezte azt a fölényt, amelyet az angol együttes kiharcolt az első 45 perc során. Annak ellenére, hogy a kétcsatáros fürge játék Owen sérülésével meghiúsult, Lampard, Rooney, Joe Cole és Beckham távolról folyamatos tűz alatt tartották Isaksson kapuját.

A 34. percben aztán megtört a jég: Joe Cole vett mellre egy kifejelt labdát, aztán 30 méterről kapásból visszaküldte, és a magas ívben csapódó lövésbe Isaksson csak beleütni tudott, hárítani nem sikerült (0-1).

A második félidőt Svédország kezdte jobban, az 51. percben Linderoth szögletét Allbäck csúsztatta az angol kapuba (1-1). Lendületbe jött az északi csapat, az 55. percben Larsson fejjel, az 59. percben Mellberg lábbal jutatta a labdát a felső kapufára.

A hajrában aztán felgyorsult minden: előbb Steven Gerrard jött, látott, s fejelt szép gólt, majd ezt még Henkrik Larsson egalizálni tudta, ám a 2-2-es döntetlennel is Sven-Göran Eriksson együttese harcolta ki a csoportelsőséget.

Ezzel Anglia elkerülte a nyolcaddöntőben a németeket, s Ecuador ellen meccselnek majd a legjobb nyolc közé jutásért. Svédországnak viszont a házigazda testén kellene továbbmennie a negyeddöntőbe.

A meccs legjobbja: Joe Cole fantasztikusan játszott, bombagólja mellett megállíthatatlan, s elnyűhetetlen mezőnymunkájával is kitűnt a többiek közül.